Já osobně už ripuji audio pouze do AC3, ale uveřejním návod na tři způsoby a to do Wav, MP3 a AC3


Wav

Zvuk konvertuji pomocí AC3 Dekoderu, který jsem nedavno objevil na internetu. Audio stopa se převádí z formátu AC3 do Wav. Proto musí být nejdříve audio stopa ripnutá z DVD do formátu AC3 viz návod AC3. Pak už to není žádný problém.
Nebo se dá použít program ac3dec, což je dekodér AC3 zvuku do WAV včetně komprese.

Převodu zvuku do WAV pomocí AC3 Decoderu:

V položce Input AC3 file zvolíme pozadovanou AC3 stopu.

V položce Output file zvolíme pozadovaný zvukový formát. Nastavíme Bits per sample (obvykle 16 Bit), Sampling rate (obvykle 48,000 Hz) a Channels. V pravé části máme možnost ještě zapsat různé informace o zvukové stopě.

Když máme nastaveny všechny požadované parametry, zadáme start. Před samotným převodem se objeví ještě tabulka s upřesňujícími údaji o parametrech výsledného audia. Stiskneme OK pokud je vše vpořádku, nebo Storno pro zpětnou opravu údajů.

Poté již probíhá samotný převod audio stopy do požadováného formátu. Nyní už stačí audio soubor vložit pomocí VirtualDubu do filmu.

Převodu zvuku do WAV pomocí programu ac3dec:

Mě se nejvíce osvědčil způsob tak jak jej uvadějí na svých stránkách "TVFreak." odkaz na jejich stránky
 • Proto zde uvádím jejich postup. • <

  Použijeme program ac3dec, což je dekodér AC3 zvuku do WAV včetně komprese.

  VOB může obsahovat i více zvukových stop, my ale extrahujeme pouze jednu (českou). Zjistíme si, kolik zvukových stop obsahuje VOB:
  (Při dekryptování Decrypterem to jde jednodušeji. Viz moje stránky Audio AC3.)

  ac3dec VTS_01_1.VOB -info >info.txt

  Vytvoří se nám soubor info.txt, v kterém jsou obsaženy informace o streamech (stopách). Na konci bude seznam zvukových stop, u každé bude napsáno i příslušné ID, popořadě 0x81, 0x82, ... Dále zjistíme, která stopa je "naše". Vytáhneme se popořadě vždy kousek zvuku z jednotlivých stop, zde to bude 100 vteřin (-length 100):

  ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x81 -length 100 -gain 100 -pcmwav x81.wav
  ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x82 -length 100 -gain 100 -pcmwav x82.wav
  ....

  Až narazíme na stopu, kterou potřebujeme (uvažujme 0x83), můžeme začít s převodem:

  ac3dec VTS_01_1.VOB -substream 0x83 -gain 100 -allvobs -wav zvuk.wav

  Vysvětlení parametrů:
  -substream 0x83 zvuková stopa 0x83
  -gain 100 zesílení zvuku v AC3 100%
  -allvobs pokračuj sevšemy VOB soubory

  Po spuštění se nám objeví okno pro výběr audio kodeku, zvolíme MP3, bitrate záleží na vás, pokud chcete výbornou kvalitu, tak 48 kHz, 128 kb/s, stereo. Pokud je v nabídce maximum 56 kb/s nebo tu kodek vůbec není, nainstalujte tento.  Doba komprese je přibližně 2-3 hodiny.


  MP3

  Mě se nejvíce osvědčil způsob tak jak jej uvadí na svých stránkách "Dared." odkaz na jeho stránky

 • Proto zde uvádím jeho postup.

 • Zvuk můžeme ale nemusíme zpracovávat součastně s videem. Pokud chcete zpracovávat zvuk pomoci FlaskMPEGu můžete postupovat podle tohoto návodu. Doporučuji kompresovat do MP3 kvalita 128 kBit/s, 48 000 Hz, stereo. Používejte stejnou samplovací frekvenci jako u zdrojového zvuku předejdete problémům s rozjetým zvukem vůči obrazu.

  V položce Audio se nastavuje jestli zpracovávat audio, jenom zkopírovat původní stopu, nebo nezpracovávat audio. Pokud chcetemít film hotový bez další práce a nastavili jste si kompresní kodek pro audio, dejte položku Dekódovat audio.

  Před samotným spuštěním konverze musíme ještě nastavit hlasitost zpracovávaného zvuku (pokud ho zpracováváte). Pokud ne můžete tento krok přeskočit. Spustíme Spustit/Audio player a nastavíme hlasitosti kanálů, a nastavíme Normalization (slouží k tomu aby zesílil zvuk, ale aby nebyl zkreslený). Hodnota závisí podle filmu spusťte Play a nastavte si ji podle Vás. Já ji nechávám na hodnotě asi 70 000.


  AC3

  Mě se nejvíce osvědčil způsob tak jak jej uvadí na svých stránkách "Dared." odkaz na jeho stránky

 • Proto zde uvádím jeho postup.
 • Další z možností jak dostat zvuk z DVD než FlaskMPEGem je použít program DVD Decrypt. Tento program hlavně slouží pro ripování DVD filmů na HDD, ale mně se nejvíc osvědčil na ripování zvukových AC3 stop. Jeho velikou předností je rychlost s jakou dokáže extrahovat samostatnou zvukovou stopu.

  Po spuštění programu nastavíme zdrojový adresář (kde máme uložené soubory DVD) a cílový adresář (kam  budeme ukládat). DVD Decrypt načte zdrojový adresář a nabídne nám seznam souborů.

  decrypt01.jpg (42695 bytes)

  Označíme si voby s filmem (pracovat   můžeme jenom s jedným nebo ze všema společně) a v položce File zadáme Rip Streams.

  decrypt02.jpg (42268 bytes)

  DVD Decrypt zkontroluje jestli jsou soubory již decryptovány, pokud ne provede dekryptaci a zobrazí nám seznam všech nalezených stop.

  decrypt03.jpg (10904 bytes)

  Vybereme si námi zvolenou zvukovou stopu a dáme Rip. První zvuková stopa bývy zpravidla angličtina, ale pokud jsi nejsme jisti co budeme ripovat je možné přepnout DVD Decrypt do IFO modu a zjistit jsi která zvuková stopa je pro nás ta pravá.

  decrypt04.jpg (53974 bytes)

  Ripnout zvukovou stopu pomocí DVD Drecrypt trvá na trochu slušném PC max. 10 minut (záleží na délce filmu a výkonu vašeho PC). Pak už nezbývá nic jiného než spojit námi ripnutej zvuk s avičkem pomocí upraveného Virtual Dubu pro AC3 a máme hotový film se zvukem Dolby Digital 5.1. A to už je rozdíl než stereo v MP3.


  MX.WORLD - výdělek na internetu

  Informace použity z časopisů a internetu.