Tento článek je malou odbočkou od tématu zpracování videa z DVD a týká se základů digitalizace videokazet. Máte doma staré VHS kazety, které byste chtěli převést na DVD nebo jiný digitální formát? Možná jde o rodinná videa, možná o unikátní nahrávku La traviaty z televize. Co k digitalizaci potřebujete a jak kvalitní video se dá z videokazet zachytit? Letmé seznámení s problematikou se dozvíte zde.

Kvalita videa

Nejvíce pochopitelně záleží na kvalitě nahrávky uložené na pásce. Ze špatného videa dobré neuděláte. Můžete však provést redukci šumu, můžete přidat kontrast, sytost barev, projasnit obraz a podobně. Všechny tyto úpravy jde provést během zachytávání videa s pokročilým digitalizačním zařízením nebo až po zachycení videa v počítači, s pomocí některého z video editorů. Z volně dostupných je to např. VirtualDub, z placených třeba Adobe Premiere nebo Sony Vegas.

Hned druhým kvalitativním faktorem v řadě je typ použitého VHS přehrávače. Čím je nahrávka v lepší kondici, tím méně pokročilý přehrávač pro dosažení uspokojivého výsledku potřebujete. Samozřejmě, i relativně zachovalá nahrávka bude vždy vypadat lépe na některém z high-endových přehrávačů. Když je její stav horší, obraz je nestabilní, objevují se artefakty, výrazný šum, bez poměrně kvalitního přehrávače obstojný výsledek nečekejte. O vhodných přehrávačích se dočtete dále.

Zařízení

Kromě samotného videopřehrávače budete potřebovat převodník analogového videa na digitální. Ten lze pořídit coby samostatný box. Známé jsou třeba převodníky Canopus. Můžete použít digitalizační PCI kartu, TV kartu, nebo některé z USB zařízení. Ne všechna zařízení lze doporučit ke všem účelům. Opět, čím kvalitnější záznam, tím jednodušší zařízení je schopné transformovat video v ještě přijatelné kvalitě. Další možností jsou VHS-DVD comba s funkcí DVD rekordéru. Zde však máte nad převodem minimální nebo spíš žádnou kontrolu. VHS přehrávače v takovém combu nejsou technicky příliš na výši a je zde řada dalších omezení.

Užitečnou funkcí převodníku je TBC neboli time base corrector. Ten eliminuje nepřesnosti ve frekvenci snímků, kterou videokazety z podstaty při přehrávání produkují. Jsou to mechanická zařízení, takže frekvence 25 snímků za vteřinu, která je vyhrazena pro režim PAL, je jen přibližná. Naopak u digitálního videa je frekvence snímků vždy konstantní.

Při převodu VHS tak mezi původní analogový a výsledný digitální signál vstupuje TBC, které snímky načítá do mezipaměti a posílá dál ve vyrovnané frekvenci. To řeší spoustu problémů a bez nějaké formy TBC je digitalizace videokazet málokdy obejde.

Touto vlastností však disponují pouze některé specializované PCI karty nebo samostatné boxové převodníky. Nelze ji očekávat u USB zařízení. Některá vyspělejší VHS-DVD comba svého druhu základní synchronizaci poskytují, ale plnohodnotné TBC to není.

Svého druhu TBC najdete zabudované také přímo ve VHS přehrávačích vyšší třídy. Nejde sice o plnohodnotné TBC, většinou ale poskytuje dostatečnou stabilitu a je navíc spojené s dalšími funkcemi, které dovedou redukovat chromatický šum a geometrické distorze.

Přehrávače

Přehrávače, jež si poradí i s nepříliš kvalitními nahrávkami a špatnými kopiemi spadají do kategorie poloprofesionálních a profesionálních zařízení. Jedny z nejrespektovanějších pochází od značky JVC. Konkrétně pak řada HR-S7600 a výše, 8600 a výše a 9600 a výše. I mezi těmito řadami panuje znatelný kvalitativní rozestup. Důležité je, že jsou všechny vybaveny (přestože neplnohodnotným) TBC a filtry, které dokáží obraz znatelně vylepšit.

Popis jednotlivých funkcí nechme stranou a ukažme si na několika příkladech jak fungují v reálu u přehrávačů různých kategorií:

            vhs2

Obrazový materiál dodala služba vhsdvd.cz, jež poskytuje digitalizace VHS kazet, převod VHS na DVD a jiné užitečné služby. Sídlí v Brně, ale stejně tak můžete využít některé ze sběrných míst v Praze, nebo celé ČR.

Nezbývá než se zamyslet, zda pro digitalizaci VHS obětujete čas a peníze pro nákup vlastního vybavení a pustíte se do toho svépomocí, nebo si raději službu necháte provést od některé firmy. V případě opravdu kvalitních přehrávačů a převodníků se dostanete na startovní částku čítající nižší desítky tisíc, což je hodně. Máte-li ale opravdu velkou sbírku videokazet, které chcete převést, může to být levnější, jakkoliv časově náročnější varianta.

ToHaS
ToHaS - jedinecny system bezplatne vymeny banneru 1:1

Informace použity z časopisů a internetu.